Menu
Obec Beluša
ObecBeluša

Z dôvodu rozmiestnenia veľkorozmerových kontajnerov na drevný, objemný a zelený odpad bude zberný dvor a kompostáreň zatvorený od 25.10-28.10.2021. V sobotu 30.10.2021 bude zberný dvor otvorený.  

Sakrálne pamiatky

Na teritóriu belušskej farnosti, vrátane už stáročia k nej patriacimi fíliami ako sú Hloža a Podhorie, jestvujú rozmanité sakrálne pamiatky. Ich dnešná existencia svedčí o starostlivosti predchádzajúcich generácií o tieto objekty.

Belušské Slatiny- turisticko rekreačná oblasť obce s množstvo turistických a cykloturistických možností.

bohatstvo na minerálne pramene, svoje miesto tu mali v minulosti známe kupele, dnes v areáli kupeľov sídlia rehoľné sestry Vincenta de Paul

#

Farský kostol sv. Alžbety Uhorskej

Bol postavený v roku 1560 a zasvätený sv. Alžbete Uhorskej. Vybudovali ho z pieskovca. Tento prírodný kameň používali v tom čase v hojnej miere na stavbu monumentálnych objektov. Kostol postavený v renesančnom slohu, vznikol ako katolícky.
Podľa kanonickej vizitácie z roku 1674, na hlavnom, ešte renesančnom oltári, stála socha Panny Márie na rukách s malým Ježiškom. Okolo nej boli sochy sv. Alžbety Uhorskej a sv. Márie Magdalény.

#

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Nachádza sa v Hloži. Vznikla v roku 1766 nákladom a starosťou vtedajšej svetskej patrónky obce, zbožnej barónky Judity Tolvayovej, vdovy po Imrichovi Motešickom. V interiéri na oltáriku je baroková socha sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia.

#

Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Základný kameň pre nový kostol v Hloži posvätil Svätý Otec pápež Ján Pavol II. pri svojej návšteve Slovenska v apríli roku 1990. Je to moderne ponímaný škandinávsky typ kostola s vnútornou kapacitou pre 400 osôb. Kostol svojou architektonikou symbolizuje Ježiša Krista, ktorý svojim otvoreným náručím - čo predstavujú dve bočné prístavby kostola - akoby objímal svet a volal ľudí k sebe. Na veži kostola sa vyníma zďaleka viditeľný grandiózny kríž.

#

Kostolík sv. Anny

Je isté, že väčšina z okoloidúcich nepostrehne, aký klenot stredovekej cirkevnej architektúry stojí uprostred Beluše.

#

Lurdské jaskynky

Vo farnosti sú dve. Jedna je v Belušských Slatinách. V Jaskynke je socha Panny Márie, pred ňou kľačí Bernadetta, ktorej sa zjavila v roku 1879. Pred súsoším vyteká termálna voda z prameňa.

Lurdská jaskynka v Belušských Slatinách pri prameni Mária.

Miestny cintorín

V osvietených časoch, v posledných rokoch panovania Márie Terézie (1740-1780) a za Jozefa II. (1780-1790) zrušili na príkaz z vyšších miest pochovávanie okolo kostolov, ktoré zvyčajne stáli uprostred obcí. V tomto čase aj obce patriace do belušskej farnosti zriadili osobitné cintoríny, a to duchu vydaných inštrukcií. Na tých istých miestach existujú tieto cintoríny až dodnes. V roku 1978 otvorili v Beluši dom smútku. O niečo neskôr domy smútku postavili aj na cintorínoch v Hloži a v Podhorí

Zabudnutý židovský cintorín

Na okraji obce, smerom na Visolaje a Považskú Bystricu, sa nachádza starý, zabudnutý židovský cintorín. Bohužiaľ pri tvorbe týchto stránok neboli k dispozícií žiadne materiály vzťahujúce sa k tomuto cintorínu.

#

Obec

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Mobilná aplikácia

logo

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

NATUR-PACK

NATUR Pack