Menu
Obec Beluša
ObecBeluša

1Obec Beluša- 3. miesto v súťaži Zlatý erb.sk 2024 o najlepšiu webovú stránku

 

 

Sakrálne pamiatky

Na teritóriu belušskej farnosti, vrátane už stáročia k nej patriacimi fíliami ako sú Hloža a Podhorie, jestvujú rozmanité sakrálne pamiatky. Ich dnešná existencia svedčí o starostlivosti predchádzajúcich generácií o tieto objekty.

Belušské Slatiny- turisticko rekreačná oblasť obce s množstvo turistických a cykloturistických možností.

bohatstvo na minerálne pramene, svoje miesto tu mali v minulosti známe kupele, dnes v areáli kupeľov sídlia rehoľné sestry Vincenta de Paul

Belušské Slatiny- turisticko rekreačná oblasť obce s množstvo turistických a cykloturistických možností.

Farský kostol sv. Alžbety Uhorskej

Bol postavený v roku 1560 a zasvätený sv. Alžbete Uhorskej. Vybudovali ho z pieskovca. Tento prírodný kameň používali v tom čase v hojnej miere na stavbu monumentálnych objektov. Kostol postavený v renesančnom slohu, vznikol ako katolícky.
Podľa kanonickej vizitácie z roku 1674, na hlavnom, ešte renesančnom oltári, stála socha Panny Márie na rukách s malým Ježiškom. Okolo nej boli sochy sv. Alžbety Uhorskej a sv. Márie Magdalény.

Farský kostol sv. Alžbety Uhorskej

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Nachádza sa v Hloži. Vznikla v roku 1766 nákladom a starosťou vtedajšej svetskej patrónky obce, zbožnej barónky Judity Tolvayovej, vdovy po Imrichovi Motešickom. V interiéri na oltáriku je baroková socha sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia.

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Základný kameň pre nový kostol v Hloži posvätil Svätý Otec pápež Ján Pavol II. pri svojej návšteve Slovenska v apríli roku 1990. Je to moderne ponímaný škandinávsky typ kostola s vnútornou kapacitou pre 400 osôb. Kostol svojou architektonikou symbolizuje Ježiša Krista, ktorý svojim otvoreným náručím - čo predstavujú dve bočné prístavby kostola - akoby objímal svet a volal ľudí k sebe. Na veži kostola sa vyníma zďaleka viditeľný grandiózny kríž.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Kostolík sv. Anny- Kostol sv. Fabiána a sv, Šebastiána

Je isté, že väčšina z okoloidúcich nepostrehne, aký klenot stredovekej cirkevnej architektúry stojí uprostred Beluše, ktorý mnoho rokov poznáme ako kostol sv. Anny. Jeho pravý názov je ale iný- zasvätený sv. Fabiánovi a Šebastiánovi.

Kostolík sv. Anny- Kostol sv. Fabiána a sv, Šebastiána

Lurdské jaskynky

Vo farnosti sú dve. Jedna je v Belušských Slatinách. V Jaskynke je socha Panny Márie, pred ňou kľačí Bernadetta, ktorej sa zjavila v roku 1879. Pred súsoším vyteká termálna voda z prameňa.

Lurdská jaskynka v Belušských Slatinách pri prameni Mária.

Miestny cintorín

V osvietených časoch, v posledných rokoch panovania Márie Terézie (1740-1780) a za Jozefa II. (1780-1790) zrušili na príkaz z vyšších miest pochovávanie okolo kostolov, ktoré zvyčajne stáli uprostred obcí. V tomto čase aj obce patriace do belušskej farnosti zriadili osobitné cintoríny, a to duchu vydaných inštrukcií. Na tých istých miestach existujú tieto cintoríny až dodnes. V roku 1978 otvorili v Beluši dom smútku. O niečo neskôr domy smútku postavili aj na cintorínoch v Hloži a v Podhorí

Židovský cintorín

Na okraji obce, smerom na Visolaje a Považskú Bystricu, sa nachádza židovský cintorín.

Židovský cintorín 3

Obec

Obecný úrad Beluša

Pondelok:
7:30 - 11:00 11:30 - 15:30
Utorok, Štvrtok:
7:30 - 11:00 11:30 - 15:00
Streda:
7:30 - 11:00 11:30 - 17:00

Zberný dvor Beluša

Pondelok 12:00-16:00, Utorok 8:00-15:00, Streda 8:00-18:00, Sobota 8:00-15:00

Kompostáreň- každý pondelok, 12:00-16:00

Kontakty zamestnancov Obecného úradu Beluša

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

NATUR-PACK

NATUR Pack